​در راستای تجاری سازی دانش اساتید و متخصصان دانشگاه فردوسی مشهد و استفاده از پتانسیل‌های دانشگاه در حوزه کشاورزی و دامداری، شرکت پارت طرح فردوسی در همکاری نزدیک و سازنده با دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی و هلدینگ دانشگاهی پیشگامان فردوسی، اقدام به تهیه طرح کسب و کار برای گاوداری و مرکز دام و طیور این دانشگاه نموده است. محاسبه شاخص‌های اقتصادی نشان می‌دهد که اجرای این طرح با توجیه اقتصادی همراه خواهد بود؛ چرا که شاخص خالص ارزش فعلی طرح مثبت بوده و نرخ بازده داخلی نیز برای هر دو مرکز گاوداری و دام و طیور حدود 60 درصد برآورد می‌گردد.

​طرح پیشنهاد مشارکت در سرمایه گذاری ایستگاه های تحقیقاتی گاوداری و دام و طیور دانشگاه فردوسی مشهد

تهیه طرح کسب و کار شرکت بهین صادرات کیفیت فردوسی که در زمینه آنالیز کیفیت مواد غذایی فعالیت می‌نماید، به منظور استفاده از پتانسیل اساتید و متخصصان این حوزه در دانشگاه فردوسی مشهد و با همکاری شبکه آزمایشگاه‌های این دانشگاه با هلدینگ دانشگاهی پیشگامان تهیه و تدوین شده است. قرارگیری در قطب زعفران دنیا، وجود صنایع مختلف در شهر مشهد و محصولات مختلف کشاورزی صادراتی زمینه مناسبی برای ارائه خدمات فراهم نموده است. بررسی‌های اقتصادی نشان می‌دهد که فعالیت این شرکت توجیه پذیر می‌باشد. به طور دقیق‌تر، شاخص ارزش فعلی برای این شرکت در افق 5 ساله مثبت و نرخ بازده داخلی آن حدود 65 درصد برآورد می‌گردد.

​طرح پیشنهاد مشارکت در سرمایه گذاری طرح کسب و کار شرکت بهین صادرات کیفیت فردوسی

در این پروژه امکانسنجی ساخت درمانگاه در چهار قطعه زمین در قطاع‌های چهارگانه شهرداری منطقه ثامن شهر مقدس مشهد در دستور کار قرار دارد. برای این منظور، مطالعات بازار و تخمین میزان عرضه و تقاضای حوزه درمان و خدمات مورد نیاز و محاسبه شاخص‌های اقتصادی نظیر نرخ بازده داخلی، خالص ارزش فعلی، دوره بازگشت سرمایه و نسبت منافع به مخارج انجام می‌پذیرد.

​طرح ارزیابی اقتصادی 4 کاربری درمانی در شهرداری منطقه ثامن مشهد

این طرح به منظور امکانسنجی تولید ربات پوشیدنی هگزا از لحاظ فاکتورهای اقتصادی تعریف شده است. طراحی و ساخت این ربات به همت تیم رباتیک دانشگاه فردوسی مشهدانجام پذیرفته است. این ربات که در دسته تجهیزات پزشکی قرار می‌گیرد، به بیماران دارای مشکلات نورولوژی همانند بیماران سکته مغزی، مالتیپل اسکلروزیس( ام اس) و بیماران ارتوپدی مانند تعویض مفصل هیپ خدمات ارائه می نماید. نتیجه این طرح، ارائه مطالعات بازار و موازنه عرضه و تقاضا و شاخص های اقتصادی برای تصمیم سازی مدیران خواهد بود.

​طرح ارزیابی اقتصادی ربات پوشیدنی هگزا

در این طرح، مطالعات پایه و اقتصادی پروژه شهر افسانه ای پدیده کیش مورد بازنگری قرار گرفته است. این پروژه که در جنوب غربی جزیره، در زمینی به مساحت 20 هکتار و زیربنای بیش از ۹۲۰ هزار متر مربع در حال ساخت است، دارای امکانات رفاهی و بخش های مختلف از جمله هتل ۵ ستاره، برج های آپارتمانی سرویس دار، سالن های ضیافت و مرکز تجاری، یک مرکز خرید بزرگ، یک اسکله تفریحی بزرگ و یک بوستان است. بنابراین، به منظور بازنگری مطالعات، پس از بررسی و شناخت حوزه های بلافصل و مداخله پروژه، آنالیز اقتصادی و مالی به تفکیک هر کاربری( مسکونی، تجاری و هتل) و کل پروژه ارائه شده است. نتایج این بررسی ها نشان می دهد که کاربری های مسکونی و تجاری، و کلیت پروژه از توجیه اقتصادی برخوردار می باشد، هر چند این وضعیت در خصوص کاربری هتل صادق نمی باشد.​​​​​​​

بازنگری مطالعات پایه و اقتصادی شهر افسانه ای پدیده کیش